Az objektívek fontosabb jellemzői:
Gyújtótávolság: jelölése „f”, jellemzően (pár kivételtől eltekintve) milliméterben (mm) van megadva. Többek között a gyújtótávolság alapján lehet egy objektívet a fenti csoportokba besorolni (nagylátó, normál, tele stb.)
Maximális fényerő (legnagyobb relatív nyílás): jelölése „F”, de szokták reciprok jellel is jelölni, pl. 1:1,4. Az objektívekre általában a kezdő, és egyben legnagyobb F-értéket írják rá a gyártók, mint például „AF-S Nikkor 50 mm F1.4G”.
Látószög: fontos jellemzője az objektíveknek a látószögük, ám ezt általában csak a műszaki paraméterek felsorolásában szoktuk megtalálni. Ez alapján is besorolható a fenti csoportokba az adott objektív. Általában az átlós értéket adják meg, de gyakori a vízszintes és a függőleges érték feltüntetése is. A kiírt szám fokban (°) értendő.
Kirajzolt és hasznos képkör: a kirajzolt képkör az adott optika maximális rajza, míg a hasznos képkör a maximálisan kirajzolt terület azon része, melyet a képalkotáshoz hasznosítani lehet. Például a tilt/shift objektívek jellemzően nagyobb képkört rajzolnak, mint a film-/szenzorméret, amihez tervezték őket, ám a hasznos képkörük - műszaki jellegüknél fogva - kisebb.
Bajonett: az objektív foglalata, menete határozza meg, hogy milyen fényképezőgépre tudjuk felcsavarni azt. A Canon EOS rendszere az EF, EF-S és az EF-M bajonettekkel rendelkezik, míg a Nikonnál az F foglalat van használatban az ötvenes évek vége óta, ami kompatibilis az APS-C és a full frame méretű szenzorokkal egyaránt (újabb formátum a CX, ami az 1”-os képérzékelő köré épített, tükör nélküli vázakon található). Ma is használatban lévő, fontosabb bajonettek: m4/3 (mikró négyharmad - az Olympus és a Panasonic gyermeke), Pentax K (KAF, KAF2, KAF3, KA), Sony E (APS-C), Sony FE (full frame), Sony A (APS-C, full frame), Leica M, FujiFilm X, Samsung NX.
Méretek, tömeg: átmérő, hossz, szűrőmenet átmérője (milliméterben), tömeg (grammban).
Optikai felépítés: lencsetagok száma, lencsetag-csoportok száma, speciális lencsetagok, speciális lencsebevonatok stb.